gksu - en to fi translation catalogue (28 entries)

en: GKsu version %s
    
    Usage: %s [-u <user>] [-k] [-l] <command>
    
      --debug, -d
        Print information on the screen that might be
        useful for diagnosing and/or solving problems.
      --disable-grab, -g
        Disable the "locking" of the keyboard, mouse,
        and focus done by the program when asking for
        password.
      --icon <icon>, -i <icon>
        Replace the default window icon with the argument.
      --message <message>, -m <message>
        Replace the standard message shown to ask for
        password for the argument passed to the option.
      --print-pass, -p
        Ask gksu to print the password to stdout, just
        like ssh-askpass. Useful to use in scripts with
        programs that accept receiving the password on
        stdin.
      --prompt, -P
        Ask the user if they want to have their keyboard
        and mouse grabbed before doing so.
      --ssh-fwd, -s
        Strip the host part of the $DISPLAY variable, so that
        GKSu will work on SSH X11 Forwarding.
      --sudo-mode, -S
        Make GKSu use sudo instead of su, as if it had been
        run as "gksudo".
      --title <title>, -t <title>
        Replace the default title with the argument.
      --user <user>, -u <user>
        Call <command> as the specified user.
    
      --preserve-env, -k
        Preserve the current environments, does not set $HOME
        nor $PATH, for example.
      --login, -l
        Make this a login shell. Beware this may cause
        problems with the Xauthority magic. Run xhost
        to allow the target user to open windows on your
        display!
fi: GKsu versio %s
    
    Käyttö: %s [-u <käyttäjä>] [-k] [-l] <komento>
    
      --debug, -d
        Tulosta näytölle tietoja, jotka voivat auttaa
        diagnostiikassa ja ongelmien ratkaisussa.
      --disable-grab, -g
        Estä näppäimistön, hiiren ja kohdistuksen "lukitus"
        sinä aikana, kun ohjelma kysyy käyttäjältä
        salasanaa.
      --icon <kuvake>, -i <kuvake>
        Korvaa ikkunan oletuskuvake annetulla kuvakkeella.
      --message <viesti>, -m <viesti>
        Korvaa  oletusviesti, jota kysytään käyttäjältä
        kysyttäessä salasanaa, annetulla viestillä.
      --print-pass, -p
        Pyydä gksu:ta tulostamaan annettu salasana vakiotulosteeseen
        kuten ssh-askpass. Tämä on hyödyllinen käytettäessä
        gksu:ta skripteissä, jotka hyväksyvät salasanan vakiosyötteestä.
      --prompt, -P
        Kysy käyttäjältä, haluaako hän näppäimistön ja hiiren
        lukituksen salasanakyselyssä ennen kuin ne lukitaan.
      --ssh-fwd, -s
        Poista isäntänimi ympäristömuuttujasta $DISPLAY, jolloin
        GKsu toimii SSH X11-uudelleenohjauksen kanssa.
      --sudo-mode, -S
        Käytä GKsu:ssa sudoa su:n tilalla, samalla tavalla kuin
        jos ohjelmaa olisi kutsuttu nimellä "gksudo".
      --title <otsikko>, -t <otsikko>
        Vaihda ikkunan oletusotsikko annettuun otsikkoon.
      --user <käyttäjä>, -u <käyttäjä>
        Suorita <komento> annettuna käyttäjänä.
    
      --preserve-env, -k
        Säilytä nykyiset ympäristömuuttujat. Tämän seurauksena
        esim. $HOME tai $PATH muuttujia ei aseteta uudestaan.
      --login, -l
        Tee tästä kirjautumiskomentotulkki. Ota huomioon että
        tämä voi aiheuttaa ongelmia Xauthorityn kanssa. Suorita
        xhost, jotta kohdekäyttäjä voi avata ikkunoita näytöllesi!

en: Could not grab your mouse.
    A malicious client may be eavesdropping
    on your session.
fi: Hiiren käyttöä ei voitu lukita.
    Joku pahantahtoinen ohjelma voi olla salakuuntelemassa
    istuntoasi.

en: Could not grab your keyboard.
    A malicious client may be eavesdropping
    on your session.
fi: Näppäimistöä ei voitu lukita.
    Joku pahantahtoinen ohjelma voi olla salakuuntelemassa
    istuntoasi.

en: Not using locking for read only lock file %s
fi: Lukitusta ei käytetä kirjoitussuojatulle lukkotiedostolle %s

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
fi: Lukitusta ei käytetä nfs-liitoksen lukkotiedostolle %s

en: WARNING: Could not stat %s: %s.
fi: VAROITUS: Tiedoston %s tilaa ei voitu lukea: %s.

en: FATAL: File %s is not owned by root.
fi: VIRHE: Tiedosto %s ei ole käyttäjän root omistuksessa.

en: FATAL: File %s is not owned by group root.
fi: VIRHE: Tiedosto %s ei ole ryhmän root omistuksessa.

en: FATAL: File %s has wrong permissions, should be 0644.
fi: VIRHE: Tiedoston %s oikeudet ovat väärin, tulisi olla 0644.

en: FATAL: Could not open %s: %s.
fi: VIRHE: Tiedostoa %s ei voitu avata: %s.

en: Option not accepted for --disable-grab: %s
fi: Valitsimella --disable-grab ei voi olla arvoa: %s

en: Option not accepted for --sudo-mode: %s
fi: Valitsimella --sudo-mode ei voi olla arvoa: %s

en: Option not accepted for --prompt: %s
fi: Valitsimella --prompt ei voi olla arvoa: %s

en: <b>Would you like your screen to be "grabbed"
    while you enter the password?</b>
    
    This means all applications will be paused to avoid
    the eavesdropping of your password by a a malicious
    application while you type it.
fi: <b>Haluatko että istuntosi "lukitaan" siksi ajaksi kun
    syötät salasanaasi?</b>
    
    Tämä tarkoittaa, että muita ohjelmia estetään lukemasta
    näppäimistöä tai hiirtä, jolloin estetään pahantahtoista
    ohjelmaa lukemasta salasanaasi sinä aikana kun kirjoitat sitä.

en: <b>Please enter %s's password</b>
fi: <b>Syötä käyttäjän %s salasana</b>

en: Missing command to run.
fi: Suoritettava komento puuttuu.

en: <b>Please enter your password
    to run %s as user %s</b>
fi: <b>Syötä oma salasanasi
    suorittaaksesi %s käyttäjänä %s</b>

en: Failed to run %s as user %s:
     %s
fi: Komentoa %s ei voitu suorittaa käyttäjänä %s:
     %s

en: <b>Please enter %s's password
    to run %s.</b>
fi: <b>Anna salasana käyttäjälle %s
    suorittaaksesi komennon %s</b>

en: Unable to run %s/bin/gksu: %s
fi: Komentoa %s/bin/gksu ei voitu suorittaa: %s

en: Advanced options
fi: Lisäasetukset

en: <b>Options to use when changing user</b>
fi: <b>Lisäasetukset vaihdettaessa käyttäjää</b>

note: login shell? (--login)
en: _login shell
fi: _kirjautumiskomentotulkki

en: _preserve environment
fi: _säilytä ympäristömuuttujat

en: Run program
fi: Suorita komento

note: command
en: Run:
fi: Suorita:

note: user name
en: As user:
fi: Käyttäjänä:

note: advanced button
en: _Advanced
fi: _Lisäasetukset
